Jeżeli mamy dzieci to są one dla nas osobami najważniejszymi w naszym życiu. Bezgranicznie je kochamy, co nie znaczy, że zawsze będziemy zachowywali się tak, jakby tego od nas oczekiwały. W wychowaniu dzieci bardzo ważne będzie przecież uczenie ich samodzielności. Każdy z rodziców i opiekunów na pewno zauważył, że początkowo w wielu sytuacjach trudno jest przekonać dzieci do tego, aby się uczyły nowych czynności pomagających im w lepszym funkcjonowaniu. W szerszej perspektywie chodzi oczywiście o samodzielność.

Okazuje się, że największym błędem, jaki mogą popełnić rodzice, to nieustanne wyręczanie maluchów nawet wtedy, gdy płaczem sygnalizują to, że nie chcą czegoś zrobić same. Musimy je przyzwyczajać na każdym etapie wczesnego rozwoju, aby starały się wykonywać wszystkie te czynności, które już mogą wykonać samodzielnie. Nie chodzi też oczywiście o rozrywkę taką, jak darmowe gry karciane w STS Betgames albo kupowanie zabawek w sklepie.

Najwyższe kursy na Superbet.pl Legalny bukmacher Superbet - sprawdź wysokie kursy i freebet 34 PLN

Naturalnie właściwe zachowanie się przy kasie to także poważne wyzwanie. Ważniejsze będzie jednak to, czy dziecko samo potrafi się ubrać oraz samo zjeść. Nie ma przecież nic gorszego, jeżeli maluch idzie do przedszkola i jest niesamodzielny w przeciwieństwie do rówieśników, którzy patrzą na niego ze zdziwieniem.

Problem z upartym dzieckiem

Oczywiście nie jest żadnym problemem uświadomić sobie, że powinniśmy codziennie przyzwyczajać nasze dziecko do samodzielności. Niestety w praktyce taka sytuacja może wyglądać trochę inaczej. Doskonale wiedzą o tym rodzice, którzy natrafili na upór dziecka. Najpopularniejszym przykładem będzie sytuacja, gdy rano spieszymy się do pracy i maluch tak jak każdego innego dnia, musi po prostu pójść do przedszkola. Nagle jednak słyszymy krzyk, płaczu i zdecydowany protest.

Z własnego doświadczenia możemy wiedzieć, że nawet obietnice otrzymania prezentów mogą nic nie zdziałać. To samo może dotyczyć oczywiście spożywania posiłków. Stawiamy przed maluchem obiad albo kolację, ale syn lub córka po prostu nie chcą jeść. Czekają aż zaczniemy karmienie. To samo może dotyczyć wyjścia z domu, gdy maluch oczekuje, że pomożemy mu się ubrać. Jednocześnie wtedy mamy świadomość, że już jest w takim wieku, że powinien sam wykonać takie czynności. Oczywiście wtedy trzeba zachować zimną krew.

Jak przekonać dziecko do samodzielności?

Gdy spotkamy się z takim już bardzo uciążliwym uporem, to na pewno nie możemy reagować nerwowo. Sprawdza się tutaj stara maksyma, która mówi, że emocje są złym doradcą. W każdej książce psychologicznej będziemy mogli przeczytać, że na pewno nie będzie się tu sprawdzać zachowanie agresywne. Oczywiście absolutnie jest wykluczona przemoc fizyczna, która miała przecież jeszcze miejsce w naszym społeczeństwie nawet kilkanaście lat temu.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że istnieje też zjawisko przemocy psychicznej. Będzie się objawiać w krzyku i w tym, co mówimy. Najlepiej postawić się w pozycji dziecka i bardzo szczegółowo tłumaczyć, dlaczego trzeba wykonać te lub inne czynności. Psychologowie zwracają uwagę na to, że musimy tak długo dziecku tłumaczyć, aż zdoła się ono przekonać, aby wykonać konkretną czynność. Okazuje się i tego możemy być pewni, że dziecko po prostu się zmęczy i ostatecznie nam ulegnie. Sytuacja naturalnie może się jeszcze powtarzać wielokrotnie, a jeżeli schemat naszego działania będzie powtarzany, to w końcu dziecko zacznie zachowywać się w sposób właściwy.

Najwyższe kursy i bonusy w Fortunie Legalny bukmacher Fortuna - sprawdź ofertę bonusów
Poprzedni artykułPGNiG Superliga K: Start Elbląg – Ruch Chorzów (Typ i Analiza)
Następny artykułLigue 1: Monaco – PSG (Typ i Analiza)